Sayfalar

Guguk Kuşu_One Flew Over The Cuckoo’s Nest (1975)

Kitap : Guguk Kuşu
Yazar : Ken Kesey
Yayınevi : Turkuvaz Kitap
Basım Tarihi : 2007
Sayfa Sayısı : 296
Boyutları : 14x20cm
.
.
Book: One Flew Over The Cuckoo’s Nest
Writer : Ken Kesey
Publisher : Penguin
Publish Date : 199
Page : 288
Dimensions : 8.3 x 5.6 x 0.8 inches
.
.
Konu : 
Büyük Hemşire, çelik kapıdaki düğmelerden birini çevirerek duvar saatini dilediği hıza ayarlayabiliyor. Kimi zaman canı her şeyi hızlandırmak istiyor; düğmeyi çeviriveriyor. Saatin akrebiyle yelkovanı yarışıyorlar sanki. Paravanalarla örtülü pencerelerde gündüz, gece birbirini kovalıyor. Bu düzmece zamanın geçmesiyle herkes birbirine giriyor. Yarım yamalak tıraş olup kahvaltı masasına balıklama dalıyorsun, daha ağzına bir lokma koymadan öğlen oluyor, ilaç veriliyor, yerinden kalkıp dinlenme odasına giderken akşam zili çalıyor, yatağa giriyorsun, on dakika sonra gene sabah olmuş. Büyük Hemşire herkesin kırılma ya da dağılma noktasına geldiğini görünce, düğmeyi yeniden çeviriyor. Her şey eski hızına dönüyor. Film makinesini olağan hızının on katına çıkarıp perdede herkesin akıl almaz biçimde koşuşmasını izleyen, bir süre sonra bıkan, eski düzeni geri getiren küçük bir çocuğu hatırlatıyor bana Büyük Hemşire'nin bu davranışı.

Guguk Kuşu, günümüz insanının toplumla çelişkilerini ortaya koyan bir roman. Kimin dediği olacak? Toplumun mu, gönlüne göre yaşayanın mı? Bir akıl hastanesindeki özgür ruhlarla disiplin sağlamaya çalışan yönetim arasındaki mücadeleyi olağanüstü bir ustalıkla anlatan Ken Kesey, bu ilk yapıtıyla Amerikan 'karşıt-kültürünün' efsanelerinden biri oldu. Roman 1975 yılında Milos Forman tarafından sinemaya aktarıldığında, başta delişmen dalavereci McMurphy rolüyle şeytani ve karizmatik oyunculuğunun temellerini atan Jack Nicholson ile katı ve sadist ruhunu taş bebek güzelliğinin altında saklayan Büyük Hemşire Ratched'ı canlandıran Louise Fletcher olmak üzere, film 5 Oscar ödülü kazanarak, bir başyapıt haline geldi.(Tanıtım Yazısından)
.

Film : Guguk Kuşu_One Flew Over The Cuckoo’s Nest (1975)
.
Yönetmen : Milos Forman
Senaryo : Ken Kesey, Bo Goldman, Dale Wasserman
.
Oyuncular : Jack Nicholson - Randle Patrick McMurphy, Louise Fletcher - Hemşire Mildred Ratched, William Redfield –Harding, Sydney Lassick - Charley Chesswick, Christopher Lloyd – Taber, Peter Brocco - Albay Matterson, Brad Dourif - Billy Babbit, Will Sampson - Şef Bromden, Scatman Crothers - Orderly Turkle, Dean R. Brooks - Dr. John Spivey, Vincent Schiavelli – Fredrickson, Danny Devito – Martini, Alonzo Brown – Miller, Nathan George – Washington, Mwako Cumbuka – Warren, Josip Elic – Bancini, Louisa Moritz – Rose, Michael Berryman – Ellis, Mews Small – Candy, Dwight Marfield – Ellsworth, Philip Roth – Woolsey, Saul Zaentz – Kaptan, Anjelica Huston - İskeledeki kadın, William Duell - Jim Sefelt, Lan Fendors – hemşire, Ken Kenny - Beans Garfield, Mel Lambert - Liman Şefi, Kay Lee - Gece gözetmeni, Ted Markland - Hap Arlich, Mimi Sarkisian - Hemşire Pilbow, Delos V. Smith Jr. – Scanlon, Tin Welch – Ruckley, Ken Kenny
.
Konu :
Eyalet Akıl Hastanesinde kısa bir tatil kulağa pek de kötü gelmiyor, öyle değil mi? Randle P. McMurphy (Jack Nicholson), damarlarında kan yerine elektrik dolaşan, ağzı çok iyi laf yapan özgür ruhlu bir mahkumdur. McMurphy, deli numarası yaparak kendisini kaçıklar olarak nitelediği adamların yanına aldırır. Ve hemen ardından, onun bulaşıcı düzensizlik sevdası yeni geldiği yerdeki uyuşturucu rutinle karşı karşıya gelir. McMurphy Dünya Kupası maçları oynanırken, yeni arkadaşlarının yatıştırıcı ilaçlara boğulmuş bir şekilde ortalıkta bornozlarla dolaşmasına dayanamaz. Bu, savaş demektir! Bir tarafta McMurphy vardır. Diğer tarafta ise, sinema tarihinin en soğuk ve canavar ruhlu karakterlerinden Hemşire Ratched (Louise Fletcher) vardır. Ortada ise, koğuştaki herkesin kaderi. Ken Keseyin en çok satanlar listesindeki romanından uyarlanan Guguk Kuşu, 1975te beş ana Akademi Ödülünü kazandı: En İyi Film (Yapımcılar Sau Zaentz ve Michael Douglas), Aktör (Nicholson), Aktris (Fletcher), Yönetmen (Milos Forman) ve Uyarlanmış Senaryo (Lawrence Hauben ve Bo Goldman).
.idefix Satış Ortağı

  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder