Sayfalar

Kızıl Ölümün Maskesi – Masque of the Red Death (1989)


Kitap : Öyküler
Yazar : Edgar Allan Poe
Yayınevi : Bilgi Yayınevi
Basım Tarihi : 2003
Sayfa Sayısı : 55
Boyutları : 14x20 cm
.
Kitap link : http://www.idefix.com/
.
Book: The Masque of The Red Death
Writer : Edgar Allan Poe
Publisher : FQ Books
Publish Date : 2010
Pages: 24
Dimensions : 10.7 x 8.4 x 0.1 inches
.
.
Konu:

Ünlü Amerikalı yazar Edgar Allan Poe, kısa öykünün babası sayılmasının yanı sıra, düş gücünün sınırlarını zorlayan öyküleriyle, her yaştan insanı, büyülü dünyalara götüren bir yazar.

Kişisel trajediler ve yoksullukla geçen kısa yaşamında, zamanının tamamını yazmaya adamış olsa da, Edgar Allan Poe, yaşadığı dönemde edebiyat çevreleri tarafından kabul görmemiştir. Fakat günümüzde, dedektif romanının ve kısa öykünün yaratıcısı olarak görülmesi yanında, usta bir şair olarak da edebiyatta yerini korumaktadır.

Bu seçkide, yazarın gizem ve korku dolu ünlü öykülerinden bazıları yer almaktadır: Usher Malikanesi'nin Çöküşü, Kızıl Ölümün Maskesi, Geveze Yürek ve Kara Kedi. (Arka Kapak)

Kızıl Ölümün Maskesi “ adlı öyküde Prens Prospero'nun, "Kızıl Ölüm" olarak bilinen bir salgından korunmak için kendini bir manastıra kapatması anlatılır. Prens, kendisine eşlik eden birçok soyluyla birlikte, manastırın her biri farklı renkte döşenmiş yedi odasında bir maskeli balo düzenler. Eğlencenin doruk noktasına ulaşıldığında, gizemli biri ortaya çıkar ve tüm odaları dolaşmaya başlar. Prospero bu yabancıyla yüzleştiği anda düşüp ölür.
.
Film : Kızıl Ölümün Maskesi – Masque of the Red Death (1989)
.
Yönetmen : Larry Brand
Senaryo : Edgar allan Poe
.
Oyuncular : Patrick Macnee – Machiavel, Adrian Paul – Prospero, Clare Hoak – Julietta, Jeff Osterhage – Claudio, Maria Ford – Isabella, Paul Michael – Benito, Marcelo Tubert - Augusto
.
Konu :
Prens Prospero, Şeytanın sadık bir hizmetkarıdır. O sıralarda tüm ülkeyi kırıp geçiren "kızıl ölüm" lakaplı salgına karşı korumak bahanesiyle bölgenin asilzadelerini kalesine toplamıştır. Dışarıda ölüm kol gezerken, Prespero olanca yüssüzlüğü ile bir maskeli balo düzenlemekten çekinmez. Baloda türlü ahlaksızlıklar ve edepsiz eğlenceler olacaktır. Ancak baloda bir de davetsiz misafir vardır, kırmızı kapşonlu bu kişi, kızıl ölümün ta kendisinden başka hiçkimse değildir. Kızıl ölüm sadece bir şeyi kanıtlamak istemektedir; ölümden asla kaçılamaz. Ve ölüm geldiğinde herkes eşittir.
.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder