Sayfalar

Kabare – Cabaret (1972)Kitap : Hoşça Kal Berlin
Yazar : Christopher Isherwood
Yayınevi : Yapı Kredi Yayınları
Basım Tarihi : 2012
Sayfa Sayısı : 212
Boyutları : 14x21 cm
.
Kitap link : http://www.idefix.com/
.
Book: The Berlin Stories
Writer : Christopher Isherwood
Publisher : New Directions
Publish Date : 2008
Pages: 256
Dimensions : 5.3 x 1.1 x 7.8 inches
.
.
Konu:
Christopher Isherwood, Hoşça Kal Berlin'de okuyucuları, kendisinin de yıllarca yaşadığı ama Hitler'in iktidara yükselmesiyle terk etmek zorunda kaldığı, 1930'ların ilk yarısındaki kozmopolit Berlin'e, yok olup gitmiş bir dünyaya götürüyor.

Romanın yazarla aynı adı taşıyan ve olayların dışında durarak, olan biteni "bir fotoğraf makinesi gibi" kaydetmeyi tercih eden anlatıcısı aracılığıyla eski Berlin'in renkli gece hayatına tanık oluyor, Yahudilerden göçmenlere, eşcinsel çiftlerden oyuncu olma hayali kuran genç kızlara, Nazi sempatizanlarından komünistlere onlarca ilginç ve unutulmaz kişiyle tanışıyoruz. Isherwood, bizi bu insanlar galerisinde dolaştırırken arka planda da yavaş yavaş dağılan bir toplumun fotoğrafı beliriyor.
Hava kararınca bir kız şarkı söylemeye başladı. Rusça söylüyordu ve bu da her zamanki gibi insana hüzün veriyordu. Uşaklar bahçeye bardaklar ve kocaman bir kâse kırmızı şarap getirdiler. Hava soğumaya başlamıştı. Gökyüzünde milyonlarca yıldız vardı. Ta ötelerde, büyük ve durgun gölün üzerinde hayalet yelkenliler, hafif ve kararsız gece rüzgârıyla birlikte yön değiştiriyor, oraya buraya seğirtiyorlardı. Gramofon çalıyordu. Ta ötelerde, kentin içinde, oylar sayılıyordu şu anda. Natalia'yı düşündüm: Belki de tam zamanında kurtulmuştu. Karar kaç kez ertelenirse ertelensin, tüm bu insanlar kötü bir sona mahkûmdu. Bu akşam, bir felaketin kostümlü provasıydı. Bir dönemin son gecesi gibiydi.
(Tanıtım Bülteninden)
.

Film : Kabare – Cabaret (1972)
.
Yönetmen : Bob Fosse
Senaryo : John Van Druten, Joe Masteroff, Jay Presson Allen, Christopher Isherwood
.
Oyuncular : Liza Minnelli - Sally Bowles, Michael York - Brian Roberts, Joel Grey - Seremoni Şefi, Marisa Berenson - Natalia Landauer, Helmut Griem, Fritz Wepper, Helen Vita, Ralf Wolter
.
Konu :
Film 1931 yılında Berlin'inde Weimar Cumhuriyeti sırasında Nazi'lerin Almanya'da gücü tam ellerine gecirmeden kisa bir süre öncesinde gecer. İngiltere'den Almanya'ya öğretmenlik yapmak niyeti ile gelen İngiliz yazar Brian dökülen bir pansiyona tasinir. Ve orada amerikali sarkici Sally Bowles  ile tanışır. Sally erotik danslarin yapildigi Kit Kat Club'de sahneye cikar. Bir cok hayranı vardır. Sadece kısa bir süre Robertle kısa bir iliskisi olur. Sally'nin dairesinde birlikte kalan ikiliye bir süre sonra zengin ve soylu bir Alman playboy Max katılır.
.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder