Sayfalar

Ölüm Oyunu – Battle Royale (2005)


Kitap : Ölüm Oyunu
Yazar : Koushun Takami
Yayınevi : Pegasus Yayınları
Basım Tarihi : 2014
Sayfa Sayısı : 624
Boyutları : 14x21 cm
.
.
Book: Battle Royale
Writer : Koushun Takami
Publisher : VIZ Media LLC
Publish Date : 2003
Pages: 624
Dimensions : 8.1 x 5 x 1.3 inches
.
.
Konu: Varoluş ile vicdanın mücadelesi: Bir adaya hapsedilmiş 21 kız ve 21 erkek öğrenci.
Şiddet dolu, kâbus gibi bir oyun.
Onlarca silah, psikolojik bir savaş ve tek bir kazanan...
Totaliter Büyük Doğu Asya Cumhuriyeti, halkı baskı altında tutmak için her sene acımasız bir askerî program düzenlemektedir. Bu doğrultuda ıssız bir adaya götürülen lise öğrencilerine rastgele silahlar verilmekte ve kuralları çiğnediklerinde patlayan tasmalarla, geriye tek kişi kalana kadar birbirleriyle mücadele etmeleri beklenmektedir...
Modern Japon edebiyatının klasikleşmiş eserlerinden sayılan ve aman vermez günümüz dünyasında hayatta kalmanın anlamına dair çok güçlü bir alegori olan Ölüm Oyunu, şiddet kavramını baş döndürücü bir gerilimle işliyor.
.

Film : Ölüm Oyunu – Battle Royale (2005)
.
Yönetmen : Kinji Fukasaku
Senaryo : Koushun Takami, Kenta Fukasaku
.
Oyuncular : Takeshi Kitano, Tatsuya Fujiwara - Suhuya Nanahara, Aki Maeda - Noriko Nakagawa, Taro Yamamoto - Shoga Kawada, Chiaki Kuriyama, Sousuke Takaoka, Takashi Tsukamoto, Shinji Mimura
.
Konu : En yakın arkadaşını öldürebilir misin?
Yakın gelecekte Japonya’da, hükümet gençlerin neden olduğu şiddet eylemlerinin önüne geçememektedir. Öğretmenler, aileler, kısacası tüm toplum gençliğin yarattığı korku bulutuna teslim olmuştur. Japon hükümeti olayların kızışmasının ardından “Battle Royale” denilen kanunları kabul etmiştir. “Battle Royale” kanunlarına göre her yıl ülke içinden rastgele bir lise-sınıfı seçilir ve bu sınıfın öğrencileri yerini yine hükümetten kimsenin bilmediği bir adaya götürülürler.
Bu seneki “Battle Royale” için Nobu’nun sınıfı seçilir. Nobu ve arkadaşları hükümet tarafından “Battle Royale” adasına kaçırılırlar. Adada onları öğretmenleri Takeshi karşılar ve oynayacakları oyunun kurallarını açıklar. Kurallar basittir, Nobu ve 41 arkadaşından sadece bir kişi adadan canlı olarak ayrılabilecektir. Hükümet gençlerin her birine, içinde farklı silahlar ve yeterli miktarda yiyecek bulunan bir çanta verir. Gençler, adadan canlı çıkabilmek için 3 gün içinde birbirlerini öldürmek zorundadırlar. Kurallara karşı gelen gençler yönetim tarafından öldürülecektir. Bir gün öncesine kadar sınıf arkadaşı olan 42 genç, hayatta kalmak için birbirlerini acımasızca öldürmeye başlarlar.
.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder