Sayfalar

Kızımı Kurtarın – Gone Baby Gone (2007)Kitap : Kızımı Kurtarın
Yazar : Dennis Lehane
Yayınevi : Artemis Yayınları
Basım Tarihi : 2008
Sayfa Sayısı : 516
Boyutları : 14x21cm
.
Kitap link : http://www.idefix.com/
.
Book: Gone Baby Gone
Writer : Dennis Lehane
Publisher : William Morrow Paperbacks; Reissue edition
Publish Date : 2010
Page : 464
Dimensions : 8.5 x 4.9 x 1.1 inches
.
.
Konu:
Dört yaşındaki Amanda Kerlin iz bırakmadan sırra kadem basmış ve günler sonra bile polis hâlâ bir sonuca ulaşamamıştı. Bostonlı özel dedektifler Patrick Kenzie ve Angie Gennaro isteksizce davayı kabul etti, Amanda'nın zaten ölmüş olduğunu tahmin ediyorlardı. Soruşturmaları kızını bulmaktan çok, yerel barda kafayı çekmeye meraklı Amanda'nın annesi Helene sayesinde iyice arapsaçına dönecekti, ikinci bir çocuğun da ortadan kaybolmasıyla Kenzie ve Gennaro sübyancıların, torbacıların ve gizli gündeme sahip örtülü bir polis departmanının kuyusuna düşecekti. En sonunda bu iki dedektif, kişisel ve profesyonel ilişkilerini mahvedebilecek bir karar vermek zorunda kaldı.

Shamus ödüllü Dennis Lehane'den sizi koltuğunuzda titretecek, gergin bir öykü! Kestirilemeyecek kadar zalim ve dayanılmaz derecede vahşi gelişmelere tanık olacaksınız. Gerçeklerle kuşatılmış bu suç romanı 2008'in en iyilerinden biri.

"Konu aksiyon olunca Dennis Lehane zirve yapıyor Kül yutmaz ve kanıtlara dayalı roman sevenler, Kızımı Kurtarın'ı bitirdiklerinde suçlayacakları bir günah keçisi, yüksek dozda zulüm ve bolca kalp ağrısı bulacak."
The Wall Street Journal

"Turow hiç güçlük çekmeksizin mahkemeden savaş meydanına atlayabiliyor."
Publishers Weekly

"Lehane, karmaşık bir olay örgüsünü fazlasıyla doyurucu bir sona ulaştırırken yozlaşmanın türevlerini kendine konu ediniyor." Publishers Weekly

"Kanınızı donduracak, ustaca yazılmış bir kara roman."
People

"Kızımı Kurtarın çetin ceviz, gerçek ve güçlü bir hikâye, sağlam ve iyi bir romancı tarafından yazılmış. Lehane artık kült bir yazar."
James Patterson (Tanıtım Yazısından)
.

Film : Kızımı Kurtarın – Gone Baby Gone (2007)
.
Yönetmen : Ben Affleck
Senaryo : Ben Affleck, Aaron Stockard
.
Oyuncular : Casey Affleck - Patrick Kenzie, Michelle Monaghan - Angie Gennaro, Morgan Freeman - Capt. Jack Doyle, Ed Harris - Det. Remy Bressant, John Ashton - Det. Nick Poole, Amy Ryan - Helene McCready, Amy Madigan – Beatrice, Titus Welliver - Lionel McCready, Michael K. Williams – Devin, Mark Margolis - Leon Trett
.
Konu :
Mystic River”ın da yazarı olan Dennis Lehane’nin romanından uyarlanan, senaryosunu Ben Affleck ile Aaron Stockard’ın yazdığı filmde Boston yeraltı dünyasının en çirkin, en tehlikeli/belalı kesimlerinde kaçırılan 4 yaşındaki bir kız çocuğunu bulmaya çalışan iki özel detektifin sürükleyici öyküsü anlatılıyor.

Özel detektifler Patrick Kenzie ile Angela Gennaro uzun süredir beraber çalışan iki ortaktır. Daha da ötesi sevgilidirler. Dört yaşındaki kayıp kız çocuğu Amanda McCready olayını aydınlatmak için isteksiz davranırlarsa da, Amanda’nın halası “hayır” cevabını kabul etmemektedir. Çocuğun annesi de hiç sempatik bir karakter değildir. İdeal bir ebeveyn olmaktan çok uzak, kendine acıyacak duruma düşmüş bir annedir. Küçük Amanda’nın kaçırılması olayına birilerinin sahip çıkması gerektiğini düşünen Patrick ile Angie, Bea McCready’nin yalvarmalarına daha fazla dayanamayıp soruşturmayı üstlenmeye karar verirler.
Polis memurları bu tip davalarda genellikle özel detektiflerle çalışmakta isteksiz olurlar. Amanda’nın kayıp olarak kaldığı her saatin, onun sonsuza kadar bulunamama ihtimalini artırdığının herkes farkındadır. Patrick ile Angie’nin, polislerin sahip olmadığı birtakım bağlantıları vardır. Amanda’nın ortadan kayboluşunun ardındaki ihanet ve yalanlar zinciri üzerindeki perdeyi kaldırmaya çalışırlar. Dört yaşındaki çocuğun sağsalim bulunma/kurtarılma ihtimali giderek azalmaktadır. Ancak Patrick ile Angie, çocuğu canlı bulmak uğruna kendi hayatlarını ve ilişkilerini ortaya koymaya kararlıdır.
.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder