Sayfalar

Solaris (1972 - 2002)Kitap : Solaris
Yazar : Stanislaw Lem
Yayınevi : İletişim Yayınevi
Basım Tarihi : 2010
Sayfa Sayısı : 268
Boyutları : 13x20 cm
.
Kitap link : http://www.idefix.com/
.
Book: Solaris
Writer : Stanislaw Lem
Publisher : Mariner Books
Publish Date : 2002
Page : 224
Dimensions : 8 x 5.4 x 0.6 inches
.
.
Konu:

Kris Kelvin, Solaris'in yüzeyindeki okyanus üzerinde araştırma yapmak için bu gezegene gelir. Çalışmalarına başlayınca, acılı ve farklı anılarla yüklendiği bir deneyim yaşamaya başlar. Bir süre sonra, yalnız olmadığını, diğer araştırmacıların da benzer bir durumda olduğunu fark eder. Solaris gerçekten, kimsenin nasıl olduğunu ve sebebini bilmediği bu anıları yaratan nöral bir merkez olabilir mi?

Roman, yalnızca Freud'dan Jung'a uzanan çerçevedeki birçok psikanalitik kuramın örtülü tartışmalarını içermez, aynı zamanda ünlü "tüpteki beyin" örneğinin roman kurgusuyla somutlanmasıdır da... Tarkovski imzalı sinema uyarlaması da kendi alanının klasikleri arasında sayılan Solaris, hem Lem'in eserleri hem de 20. yüzyıl bilimkurgu edebiyatı için bir klasiktir.

Stanislaw Lem günümüzün en inanılmaz zekâsına sahip, bilge ve komik yazarıdır.
-Anthony Burgess- (Tanıtım Bülteninden)
.
Film : Solaris (1972)
.
Yönetmen : Andrei Tarkovsky
Senaryo : Stanislaw Lem, Andrei Tarkovsky
.
Oyuncular : Natalya Bondarchuk – Hari,  Donatas Banionis -  Kris Kelvin, Jüri Järvet - Dr. Snaut, Vladislav Dvorzhetsky - Henri Berton
.
Konu :
Solaris isimli bir gezegen, zeka ve sonsuzluğun uydusu... Rus bilim adamları, Solarisin gizini çözmek için bir operasyon düzenliyorlar. Ancak birşeyler ters gidiyor, bilim adamları mantıksız davranmaya başlıyorlar. Bunun üzerine merkezden durumu kontrol altına almak için yeni bir bilim adamı yollanıyor. Fakat Solarisın okyanusu, kısa sürede bu adamı da etkısı altına alacak... Olağanüstü bir Stanislav Lem uyarlaması.
.
.
Film : Solaris (2002)
.
Yönetmen : Steven Soderbergh
Senaryo : Steven Soderbergh, Stanislaw Lem
.
Oyuncular : George Clooney - Chris Kelvin, Natascha Mcelhone – Rheya, Viola Davis – Gordon, Jeremy Davies – Snaut, Ulrich Tukur – Gibarian, John Cho
.
Konu :
Duygusal ve gizemli bir bilim-kurgu hikayesi olan “Solaris” gelecek zamanda geçiyor. Prometheus uzay istasyonundaki garip ve açıklanamaz davranışları incelemek üzere uzaya gönderilen küçük bir grup bilim adamının dünyayla tüm bağlantıları kesilmiştir. Dr.Chris Kelvin, bu görev için gönderilen yakın arkadaşı Gibarian’ın gönderdiği dijital mesajdan, onların yardıma ihtiyacı olduğunu anlar ve yola koyulur. Kelvin, uzay istasyonuna vardığında karşılaştıkları karşısında şok olur. Gibarian intihar etmiştir, geride kalan iki bilim adamı ise, aşırı stress altında ve paranoya halindedirler. Tüm bunların, Solaris adlı gezegeni incelemelerinden kaynaklandığına inanmaktadırlar. Kelvin de diğerleri gibi bu tuhaf gezegenin gizemli tuzağına düşürülmüştür artık. Gezegen, Kelvin’in anlayamadığı bir şekilde ona hayat ve aşkla ilgili bir şans daha vermiştir. İntihar eden eski eşini karşısında diri olarak gören psikiyatrist, bu şansını nasıl kullanacağını kendisi belirleyecektir. Yoksa, kaderi aynı hataları tekrar yapmasına mı sebep olacaktır?
.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder