Sayfalar

Kardeşler Takımı – Band of Brothers (2001)Kitap : Kardeşler Takımı
Yazar : Stephen E. Ambrose
Yayınevi : Ege Meta Yayınları
Basım Tarihi : 2001
Sayfa Sayısı : 373
Boyutları : 14x21 cm
.
Kitap link : http://www.idefix.com/
.
Book: Band of Brothers: E Company, 506th Regiment, 101st Airborne from Normandy to Hitler's Eagle's Nest
Writer : Stephen E. Ambrose
Publisher : Simon & Schuster
Publish Date : 2001
Page : 336
Dimensions : 6.8 x 4.2 x 0.9 inches
.
.
Konu:
Amerikan Ordusu'nun 506. Hava İndirme Alayı'nın Easy Bölüğü, çok başarılı bir piyade bölüğü idi. Ambrose kitapta, bölüğün 1942'de Georgia'daki son derece zorlu bir eğitimin ardından, D-Day'e ve zafere ulaşıncaya kadar sürekli olarak aldığı ağır görevleri anlatıyor. Easy Bölüğü, D-Day sabahı erkenden paraşütle Fransa'ya indiği andan itibaren, Berchtesgaden'de Hitler'in Kartal Yuvası'nı ele geçirinceye kadar her şeyden sorumlu olmuştu. Kardeşler Takımı, açlığa, donmaya ve ölüme rağmen savaşı sürdüren askerlerin anılarıdır. Bölük yüzde yüz elli kayıp vermesine rağmen Mor Kalp nişanını bir görev işareti olarak takmıştır. Stephen Ambrose kitabı, hayatta kalanlarla yapmış olduğu saatler süren görüşmelerden başka, asker mektupları ve dergilerinden de yararlanarak kahramanların kendi anlatımlarına sadık kalarak yazmıştır.

"Piyade birlikleri hakkında muhteşem bir anlatım... Ambrose'un, ayrıntılı ve kusursuz üslubu ile, askeri tarih tiryakilerini büyüleyeceği bir kitap... Titiz araştırmalar ve başarılı düzenlemelerle, hayranı olduğu Kardeşler Takımı'nın üstün hizmetlerini anlattığı mükemmel bir çalışma..."
-San Francisco Chronicle-

"Böylesine inanılmaz bir bölük... Stephen Ambrose'un, bir piyade bölüğünün gerçek ruhunu bu şekilde yakalamış olmasından son derece etkilendim..."
-The New York Times-

"Çok değerli ve muhteşem bir çalışma... Bu sayfalarda okuyucu, adeta E Bölüğü'nün elemanları ile birlikte ağlıyor, birlikte gülüyor..."
-The Times Picayune-

"İkinci Dünya Savaşı'nı anlatan müthiş bir kitap."
-Publishers Weekly- (Arka Kapak)
.

Film : Kardeşler Takımı – Band of Brothers (2001)
.
Yönetmen : Mikael Salomon, David Frankel
Senaryo : Erik Jendresen, Bruce C. McKenna
.
Oyuncular : Scott Grimes - TSgt. Donald Malarkey, Damian Lewis - Maj. Richard D. Winters, Ron Livingston - Capt. Lewis Nixon, Shane Taylor - Cpl. Eugene Roe, Donnie Wahlberg - C. Carwood Lipton, Nicholas Aaron - Pvt. Robert 'Popeye' Wynn, Philip Barantini - Sgt. Wayne 'Skinny' Sisk, Michael Cudlitz - Sgt. Denver 'Bull' Randleman, James Madio - Sgt. Frank Perconte, Doug Allen - Sgt. Alton More, George Calil - Pvt. James 'Moe' Alley, Dexter Fletcher- SSgt. John Martin, Ross McCall - Cpl. Joseph Liebgott, Neal Mcdonough - 1st Lt. Lynn 'Buck' Compton, Rick Warden - 1st Lt. Harry Welsh, Dale Dye - Col. Robert Sink, Michael Fassbender - Sgt. Burton 'Pat' Christenson, Matthew Leitch - SSgt. Floyd 'Tab' Talbert, Frank John Hughes - SSgt. William 'Wild Bill' Guarnere, Douglas Spain - Pvt. Antonio Garcia, Richard Speight Jr. - Sgt. Warren 'Skip' Muck, Eion Bailey - Pvt. David Kenyon Webster, Kirk Acevedo- SSgt. Joseph Toye
.
Konu :
II. Dünya Savaşı sırasında Amerikan ordusunun 506.Alayın 101.Hava Gücüne bağlı Easy Bölüğü askerlerinin yaşadıkları tecrübeler esas alınarak kurgulanmıştır. Dizi, öncelikle askerlerin temel eğitim aldığı Toccoa kampından başlamıştır. Devamında ise Normandiya Çıkarması, Market Garden Harekâtı ve savaşın sonunda doğru gerçekleşen Bastogne Savaşı ile sona ermiştir.
.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder