Sayfalar

Amerikan Sapığı - American Psycho (2000)Kitap : Amerikan Sapığı
Yazar : Bret Easton Ellis
Yayınevi : İthaki Yayınları
Basım Tarihi : 2006
Sayfa Sayısı : 522
Boyutları : 14x21 cm
.
Kitap link : http://www.idefix.com/
.
Book: American Psycho
Writer : Bret Easton Ellis
Publisher : Vintage; 1st edition
Publish Date : 1991
Pages: 416
Dimensions : 8 x 5.2 x 0.9 inches
.
.
Konu:
Patrick Bateman 26 yaşında, 80'li yılların Amerika'sında New York'ta yaşayan bir borsacıdır. Yakışıklı, iyi eğitimli ve zengindir. İyi giyinmeyi, iyi kulüplere gitmeyi, pahalı ve güzel kadınlarla birlikte olmayı, kokaini sevmektedir. Kadınları öldürmeyi sevmektedir, çocukları, köpekleri, dilencileri öldürmeyi sevmektedir. Tüketmeyi, yok etmeyi sevmektedir. Patrick Bateman'ın Wall Street'in gündüz yaşamındaki normal, gece hayatındaki sapkın yaşam tarzı, tüm yaşadıkları gerçek midir? Yoksa her şey Patrick Bateman'ın zihninde yaşattığı gerçekler midir?

Tek gerçek: O, Patrick Bateman; O, Dostoyevski'nin deyimiyle "Aramızda gün doldurmakta olan azap içinde bir ruh"; O, Amerikan Sapığı...

Okurken zihninizde fırtınalar estiren bir "zamane destanı". 24 dile çevrilen bu kitap kadar ruhsal dünyayı siyaset dünyasıyla bütünleştireni az bulunur. Belki de bu yüzden bunu yüzyılımızın en önemli 100 yapıtı arasında sayanlar var. Okurken sarsılacaksınız.
- Yavuz Baydar

Ellis, 'Amerikan Sapığı'nda çağımızın şiddetinin derinliklerine iniyor. Benliğini işkence yoluyla ifade eden Bateman karakteri, hiçbir toplumun yüzleşmek istemeyeceği bir korku senaryosunun başını çekiyor. Çağımızın şiddet hevesini gözler önüne seren Ellis, tahammül etmekte zorlanacağı şeyleri okurun gözüne sokuyor, ve artık bunu yapan çok az yazar var.
- Vanity Fair (Tanıtım Bülteninden)
.

Film : Amerikan Sapığı - American Psycho (2000)
.
Yönetmen : Mary Harron
Senaryo : Guinevere Turner, Mary Harron
.
Oyuncular : Christian Bale - Patrick Bateman, Justin Theroux - Timothy Bryce, Josh Lucas - Craig McDermott, Bill Sage - David Van Patten, Chloë Sevigny – Jean, Reese Witherspoon - Evelyn Williams, Samantha Mathis - Courtney Rawlinson, Matt Ross - Luis Carruthers, Jared Leto - Paul Allen, Willem Dafoe - Donald Kimball, Cara Seymour – Christie
.
Konu :
Babasının Wall Street'teki şirketinde çalışan Patrick Bateman, genç ve iyi görünümlü bir adamdır. Dışardan bakıldığında normal biridir Bateman, fakat gerçekte amaçsızca insan öldürmekte, kadın vücutlarından aldığı parçaları evinde biriktirmektedir.
.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder