Sayfalar

Kumsal – The Beach (2000)Kitap : Kumsal
Yazar : Alex Garland
Yayınevi : Epsilon Yayınları
Basım Tarihi : 2000
Sayfa Sayısı :424
Boyutları : 14x20 cm
.
Kitap link : http://www.idefix.com/
.
Book: The Beach
Writer : Alex Garland
Publisher : Riverhead Trade
Pages: 448
Publish Date : 1998
Dimensions : 8 x 5.1 x 1 inches
.
.
Konu:
Popüler batı kültürü, gezegenimiz üzerindeki her yere yayılıyor; tüm kültürleri ezip geçiyor, tüm renkleri solduruyor ve dünyayı egemenliği altına alıyor. Bundan en fazla rahatsız olanlar da popüler batı kültürünün en tipik ürünü olan gençler. Video oyunlarının, bilgisayar destekli filmlerin, pop kültürünün hedef kitlesi olan gençler hep bir arayış içinde. Kumsal, kendilerine özgün bir cennet arayan gençlerin hikayesi. Baş kahramanımız Richard, hiçbir yere kök salmaktan hoşlanmayan genç bir gezgindir.Tayland'da dolaşırken, kendisinden çizgi film isteyen, garip bir adamla karşılaşır. Adam ona, gizli bir koyun elle çizilmiş haritasını verir. Richard, iki genç Fransızla birlikte bu gizli cenneti aramaya başlar. Cenneti bulurlar ancak, "çıplak doğayla yüz yüze gelip de uygarlığın cilası sıyrıldığında, insanoğlunun karanlık yanı ortaya çıkacaktır".

"Romandaki yolculuk gerilim dolu olmanın ötesinde, insanı şaşırtacak kadar akla yakın. Garland'ın insanı avucunun içine alan kusursuz anlatımının yanında, canlı bir hayal gücü var. Seyahatlerde karşılaşılan kokular, görsel özellikler, komik konuşmalar, sosyal törenler gibi gerçek yaşam ayrıntılarını büyük bir ustalıkla kullanıyor. Roman ürpertici renkleriyle, başlayınca elden bırakılmayacak bir kitap. Karabasana dönüşen son bölümler fazlasıyla heyecanlı."
-New York Times-

"Aynı anda pek çok şey olmayı başaran, büyüleyici bir ilk roman: katıksız bir hayal kırıklığı yaşayan kuşağa zekice bir bakış; egzotik yerlerle ilgili yazı ve filmlere içten bir tepki; küçük grup psikolojisini inceleyen bir çalışma ve deliliğin inandırıcı bir portresi. Bütün bunların yanında temposu hızlı bir gerilim romanı".
-Kirkus- (Arka Kapak'tan)
.

Film : Kumsal – The Beach (2000)
.
Yönetmen : Danny Boyle
Senaryo : Alex Garland, John Hodge
.
Oyuncular : Leonardo Dicaprio – Richard, Tilda Swinton – Sal, Virginie Ledoyen – Françoise, Guillaume Canet – Étienne, Robert Carlyle – Daffy, Paterson Joseph – Keaty, Lars Arentz-Hansen – Bugs, Jukka Hiltunen – Karl, Daniel Caltagirone - Unhygenix
.
Konu :
Amerikalı genç Richard'ı(Leonardo Di Caprio) macera arayışı ile Tayland'a gelmesine neden olan şey işte bu yapmacık dünyada gerçek bir şey bulma ve ona bağlanma arzusudur. Farklı bir şeyin arayışı içindedir. Bangkok'da ucuz bir otelde Etienne(Gaillaume Canet) ve Francoise (Virginie Ledoyen) isimlerinde bir Fransız çiftle karşılaşır. Aynı zamanda Daffy adında, yılların ve ilaçların etkisi ile çökmüş yaşlı bir gezginle tanışır. Daffy Richard'a turistler tarafından işgal edilmemiş, gizli bir cennetten, bir adadan söz eder.
.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder