Sayfalar

Tiffany’de Kahvaltı – Breakfast at Tiffany's (1961)


Kitap : Tiffany’de Kahvaltı
Yazar : Truman Capote
Yayınevi : Sel Yayıncılık
Basım Tarihi : 2006
Sayfa Sayısı : 128
Boyutları : 14x20 cm
.
Kitap link : http://www.idefix.com/
.
Book: Breakfast at Tiffany's
Writer : Truman Capote
Publisher : Vintage
Publish Date : 1993
Pages: 160
Dimensions : 8 x 5.2 x 0.6 inches
.
.
Konu:
1940'lı yılların New York'unda hareketli cemiyet hayatı öğleden sonra barlarda içilen martinilerle başlar, Tiffany'de edilen şampanyalı kahvaltılar ile son bulurdu. Bu renkli hayatın ilginç simalarından Holly Golighty, küçük dairesinde erkek arkadaşları için verdiği ev partileri ile dikkat çekiyordu. Görünüşte eğlenceli ama yüzeysel bir hayat süren bir çocuk - kadın olan Holly Golightly'nin yaşamı çözülmeyi bekleyen gizemlerle yüklüydü. Genç bir yazar adayı ise bu gizemleri çözmek için çoktan yola çıkmıştı bile.

Truman Capote'un bir klasik haline gelen bu uzun öyküsü filme çekildiğinde gizemli ve hüzünlü kadın karakteri ile sinemada da yankı uyandırmış, hem okurların hem de izleyicilerin belleğinde iz bırakmıştır.
(Arka Kapak)
.

Film : Tiffany’de Kahvaltı – Breakfast at Tiffany's (1961)
.
Yönetmen : Blake Edwards
Senaryo : George Axelrod
.
Oyuncular : Audrey Hepburn - Holly Golightly, George Peppard - Paul Varjak, Patricia Neal - Bay Failenson, Buddy Ebsen - Doc Golightly, Martin Balsam - O. J. Berman, José Luis de Villalonga – José, John McGiver, Alan Reed - Sally Tomato, Stanley Adams - Rusty Trawler, Elvia Allman – Librarian, Claude Stroud - Sid Arbuck, Dorothy Whitney - Mag Wildwood, Beverly Powers - Nightclub Stripper, Mickey Rooney - Bay Yunioshi
.
Konu :
Amerikalı yazar Capote’nin en meşhur kitabından Blake Edwards’ın sinemaya uyarladığı 'Tiffany’de Kahvaltı'da Audrey Hepburn’ü, zengin erkeklere para karşılığı eskortluk yapan Holly Golighty rolünde izliyoruz.

Özgür ruhlu bir tatlı kaçık olan genç kadın, 60’ların New York’unda şehrin en zengin erkeklerini kendine aşık eder ve hiç bitmeyecek bir partinin deyim yerindeyse tam ortasında dururken, arasıra su yüzüne çıkan hüznü üzerinde durmadan taşıyor.

Hüzünlü biten gecelerin sabahında şehrin gözalıcı mücevher dükkanı Tiffay vitrini önünde 'kahvaltı eden' Holly, yine böyle bir sabahın devamında yeni komşusu Paul Varjak (George Peppard) ile tanışıyor ve aralarında platonik bir aşk başlıyor.

Holly, her hafta ünlü bir mafya babasını bir hapishane olan Sing Sing’de ziyaret edip farkında olmadan şifreli mesajları taşıyorken Paul de zengin ve yaşlı bir kadının 'sponsorluğu'nda rahat bir yaşam sürüyor. İkilinin birbirleriyle yaptıkları 'pencere ziyaretleri', aynı binada yaşayan Çinli ile yaşanan bitmeyen 'gag'lar, filmin unutulmaz müzikleri ve Hepburn’ün tiril tiril eşsiz zerafeti filmin soslarından sadece bir kaçı.
.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder