Sayfalar

Angela’nın Külleri – Angela’s Ashes (1999)Kitap : Angela’nın Külleri
Yazar : Frank McCourt
Yayınevi : Epsilon Yayınları
Basım Tarihi : 2011
Sayfa Sayısı : 463
Boyutları : 14x20 cm
.
Kitap link : http://www.idefix.com/
.
Book: Angela’s Ashes
Writer : Frank McCourt
Publisher : Scribner
Publish Date : 1999
Pages: 368
Dimensions : 8.4 x 5.5 x 0.9 inches
.
.
Konu:
"Geriye bakıp çocukluğumu anımsadığımda, nasıl hayatta kalabildiğime hala şaşarım. Kötü bir çocukluktu; mutlu bir çocukluğun pek kayda değer yanı yoktur zaten. Sadece mutsuz bir çocukluk geçirmiş olmak da, mutsuz bir İrlandalı çocuk olmak kadar kötü değildir. Bundan da kötüsü, mutsuz bir İrlandalı Katolik çocuk olmaktır."
Ekonomik kriz sırasında, Amerika'ya yeni gelmiş bir göçmen ailesinin çocuğu olarak, Brooklyn'de dünyaya gelen ve İrlanda'nın Limerick kentindeki yoksul mahallelerde büyüyen Frank McCourt'un anıları böyle başlıyor. Frank'in babası Malachy, genellikle çalışmadığı, çalıştığı zamanlar da aldığı parayı içkiye yatırdığı için, annesi Angela'nın çocuklarını bakıp besleyecek parası yoktur. Ancak aynı Malachy, sorumsuz ve garip bir adam olmasına karşın, Frank'in hikaye yazma yeteneğini ortaya çıkaracaktır. Frank, babasının, İrlanda'yı kurtaran Cuchulain hakkında anlattığı hikayelerle, annesine bebekler getiren, Yedinci Basamaktaki Meleğin hikayesiyle beslenerek büyür.
Belki de Frank'in hayatta kalmasının nedenidir bu hikaye. Frank, paçavralar giyerek, Noel yemeği için omuz başı dilenerek, ateş yakmak için sokak kenarlarından kömür toplayarak, yoksulluğa, açlığa ve akrabalarıyla komşularının umursamaz zalimliğine katlanır. Katlandığı gibi, hikayesini, yaşama sevinciyle dolu, olağanüstü bağışlayıcı ve etkili bir dille anlatmak için sağ kalır.
Her sayfası, Frank McCourt'un şaşırtıcı ve sevecen mizahı ile dolu olan Angela'nın Külleri, bir klasiğin tüm belirtilerini veren muhteşem bir kitap. 'Why Should You Doubt Me' (Benden Niye Kuşkulanasın ki?) isimli kitabın yazarı, Mary Breasted'in dediği gibi, "Frank McCourt'un kitabı çok dokunaklı, çünkü insanın yüreğini dağlayan hikayesi gerçek. Hiç kimse, hiçbir zaman yoksullukla çocukluğu böyle anlatmadı. Frank McCourt'un hikaye yazmak için sağ kalması insanı hayrete düşürüyor. Böylesine bir pislik ve sefaletten, kusursuz bir başyapıt yaratabilmiş olması da az mucize değil."
(Arka Kapak)
.

Film : Angela’nın Külleri – Angela’s Ashes (1999)
.
Yönetmen : Alan Parker
Senaryo : Laura Jones, Alan Parker
.
Oyuncular : Emily Watson - Angela McCourt, Robert Carlyle – Malachy, Joe Breen - Genç Frank, Birdy Sweeney - Old Priest, Frankie Mccafferty - St. Vincent Man, Sean Kearns - Dotty O'Neill
.
Konu :
1935 yılında Brooklyn’ın İrlandalı göçmenlerin yaşadığı kesimindeki ucuz kira evlerinden birinde yaşayan alkolik bir baba, hasta bir anne ve dört küçük çocuğun, yoksulluk yüzünden Amerika’da daha fazla kalamayarak anavatanları İrlanda’ya dönerler. Özgürlük Anıtına merhaba yerine elveda diyen tarihteki ilk ve tek İrlandalı ailesi olarak açlığın, işsizliğin ve sefaletin kol gezdiği 1930ların İrlanda’sında yaşam mücadelesi verirler.
.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder