Sayfalar

Deney– The Experiment (2010)


Kitap : Deney
Yazar : Mario Giordano
Yayınevi : Sel Yayıncılık
Basım Tarihi : 2011
Sayfa Sayısı : 296
Boyutları : 14x20 cm
.
Kitap link : http://www.idefix.com/
.
Book: Das Experiment- Black Box
Writer : Mario Giordano
Publisher : Rowohlt Tb.
Publish Date : 2001
Pages: 352
Dimensions : 4.9 x 1.1 x 7.4 inches
.
.
Konu: 1972 yılında Stanford Üniversitesi'nde hapishanenin insan psikolojisine etkisini araştırmak için gerçekleştirilen ama kontrolden çıkarak 6. gününde bitirilmek zorunda kalan Zimbardo Deneyi'nden esinlenerek yazılmış Deney - Kara Kutu, okuyucularını insana ve insanlığa dair varsayımlarını gözden geçirmeye zorluyor.

Bir grup sıradan insan yaratılan cezaevi simülasyonunda mahkum ve gardiyan olarak ikiye ayrılır, ancak çok kısa bir süre içinde kendilerini rollerine öylesine kaptırır ki, "mahkumlar" firar etmenin yollarını aramaya, "gardiyanlar" ise sükûneti sağlamak adına şiddete başvurmaya başlarlar. Deney ölümcül bir gerçeğe dönüşür.

İki kez filme de uyarlanan Deney'de Giordano, toplumsal bir kurum olarak başarısız olmuş hapishaneden yola çıkarak, insanın otorite ve güç ile ilişkisini, iktidarın büyüsünü ve içinde bulunulan koşulların insanları nasıl baştan yaratabildiğini çarpıcı anlatımıyla sorguluyor. (Tanıtım Bülteninden)
.

Film : Deney– The Experiment (2010)
.
Yönetmen : Paul Scheuring
Senaryo : Mario Giordano , Paul Scheuring
.
Oyuncular : Adrien Brody – Travis, Cam Gigandet – Chase, Forest Whitaker – Barris, Maggie Grace – Kelly, Clifton Collins Jr. – Nix, Fisher Stevens, Ethan Cohn – Benjy, David Banner – Bosch, Jason Lew – Oscar, Damien Leake
.
Konu : 26 kişi psikolojik bir deney için gardiyan ve mahkum rolünü oynamaya başlarlar… Deneyin devamında olaylar karmaşık bir boyuta ulaşacak ve kontrolden çıkacaktır.
.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder