Sayfalar

Serpico (1973)


Kitap : Serpico
Yazar : Peter Maas
Yayınevi : Zodyak Kitap
Basım Tarihi : 2015
Sayfa Sayısı : 336
Boyutları : 14x21 cm
.
Kitap link : http://www.idefix.com/
.
Book: Serpico
Writer : Peter Maas
Publisher : William Morrow Paperbacks
Publish Date : 2005
Pages: 416
Dimensions : 5.3 x 0.9 x 8 inches
.
.
Konu: New York Polis teşkilatına yeni katılmış olan devriye polisi Serpico meslektaşlarının çoğunun aksine artık sıradanlaşmış olan rüşvet olayına bulaşmak istemez, hatta rüşvet çarkının büyüklüğü karşısında dehşete kapılarak amirlerine başvurur ama beklediği ilgiyi göremez, artık teşkilatta herkesi karşısına alarak yalnız kalmıştır. İnatçı çabaları bir meclis komisyonunun dikkatini çeker ve onların desteği ile yozlaşmış polisler aleyhine tanıklık yapınca artık kendi hayatını da tehlikeye atmış olur. Kitabin tanıtım sloganı da zaten şöyleydi: "İş arkadaşlarının birçoğuna göre o yaşayan en tehlikeli insandı, yani dürüst bir polisti." (Tanıtım Bülteninden)
.

Film : Serpico (1973)
.
Yönetmen : Sidney Lumet
Senaryo : Waldo Salt ,  Norman Wexler
.
Oyuncular : Al Pacino - Frank Serpico, John Randolph - Şef Sidney Green, Jack Kehoe - Tom Keough, Biff Mcguire - Müfettiş McClain, Barbara Eda-young – Laurie, Cornelia Sharpe - Leslie Lane, Tony Roberts - Bob Blair, John Medici – Pasquale, Allan Rich - Herman Tauber, Norman Ornellas - Don Rubello, James Tolkan - Lt. Steiger, Stephen Pearlman,      
.
Konu : 1970'ler. New York'un bir suç şehri olmaktan çıkmasına henüz on yıllar var. Polis gücüne yeni katılan hippi görünüşlü genç Frank Serpico'nun, birlikte devriyeye çıktığı arkadaşlarından tek farkı şehrin entel kesiminde yaşaması ve sakal uzatması değil, kesinlikle rüşvet almaması ve dünyayı daha iyi bir yer yapacağını sanmasıdır. Frank'ın tutumu bir süre sonra hem sokaktaki azılı suçluları hem de onlarla işbirliği yapan çalışma arkadaşlarını rahatsız edecektir. Kirliliğin etrafını sardığını fark ettiğinde, kokuşmuşluğun uzandığı yerleri görüp dehşete kapılacak ve kendi hayatının da tehlikede olduğunu anlayacaktır.
.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder