Sayfalar

İstanbul Kırmızısı – Rosso Istanbul (2017)


Kitap : İstanbul Kırmızısı
Yazar : Ferzan Özpetek
Yayınevi : Can Yayınları
Basım Tarihi : 2016
Sayfa Sayısı : 144
.
Kitap link : http://www.idefix.com/
.
Book: Rosso Istanbul
Writer : Ferzan Özpetek
Publisher : Mondadori
Publish Date : 2016
Dimensions : 8.2 x 5.8 x 0.6 inches
.
.
Konu: Ferzan Özpetek, doğup büyüdüğü şehir olan İstanbul'u yıllardır uzaktan gözlemliyor. Bu sevginin ve hüznün romanı olan İstanbul Kırmızısı, sanatçının sinema eğitimi için İtalya'ya gidişine kadarki İstanbul yaşantısından izler taşıyor. Mesafelerle ölçülebilen uzaklığın kişiyi bir şehre ait olmaktan alıkoyamayacağını, önemli olanın şehirde yaşamak değil, şehri yaşatmak olduğunu gösteriyor. (Tanıtım Bülteninden)
.

Film : İstanbul Kırmızısı – Rosso Istanbul (2017)
.
Yönetmen : Ferzan Özpetek
Senaryo : Ferzan Özpetek
.
Oyuncular : Halit Ergenç - Orhan Şahin, Nejat İşler - Deniz Soysal, Tuba Büyüküstün – Neval, Mehmet Günsür – Yusuf, Zerrin Tekindor, Çiğdem Selışık, Serra Yılmaz      , Ayten Gökçer, Reha Özcan, İpek Bilgin, Tuğrul Çetiner, Cemre Ebuzziya, Selim Bayraktar, Şerif Sezer, Nergis Öztürk, Rıza Kocaoğlu, Deniz Türkali, Ergin Bal
.
Konu : Orhan travmatik bir kayıptan sonra her şeyini kaybetmiş ve vahşi bir yaşama yönelmiş eski bir yazardır. Her şeyi bırakarak Londra’ya yerleşir ve editör olarak çalışmaya başlar. Yıllar sonra İstanbul’a geri döner. Bu geri dönüşün nedeni zamanını Paris, Londra ve Berlin’de geçirmiş ünlü yönetmen Deniz Soysal ile tanışmaktır. Deniz hem tarihi aile köşkünden annesini taşımak hem de yeni filmi için hazırlık yapmak için İstanbul’dadır. Deniz doğup büyüdüğü şehirdeki çocukluk anıların anlattığı bir kitap yazmıştır. Orhan’ın İstanbul’daki işi, yayınlanmadan önce kitaba son dokunuşları yapmaktır. Uzun yazışmalardan sonra İstanbul’da buluşurlar. Ancak ertesi sabah Deniz ortadan kaybolur. Orhan’ın gelişi ve Deniz’in ortadan kayboluşu ilginç bir rastlantıya işarettir. Gizli bir soruşturma başlatılır. Herkes Deniz’in bir daha geri dönmeyeceğinden endişelidir. Bu sırada, Orhan, Deniz’in kitabında anlatılanların gerçeğin gösterişli bir kopyası olduğunu fark eder. Görünen odur ki Deniz’in gizemli yaşamı ortadan kayboluşuyla birlikte aydınlatılmanın eşiğindedir.
.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder