Sayfalar

Yenilmez – Invictus (2009)
Kitap : Düşmanla Oynamak
Yazar : John Carlin
Yayınevi : Ayrıntı Yayınları
Basım Tarihi : 2011
Sayfa Sayısı : 240
Boyutları : 14x22 cm
.
Kitap link : http://www.idefix.com/
.
Book: Playing the Enemy: Nelson Mandela and the Game That Made a Nation
Writer : John Carlin
Publisher : Penguin Books
Publish Date : 2009
Pages: 288
Dimensions : 8.5 x 5.3 x 0.8 inches
.
.
Konu:
"İnsanlığın Lideri" Nelson Mandela'yı 27 yıllık hapis hayatında ayakta tutan hayal, Martin Luther King'inkiyle aynıydı: Gün gelip, ülkesindeki insanların ten rengiyle değil, diğer kişilik özellikleriyle değerlendirilmesi. İşte bu kitap, hayatı bu hayalin peşinde sürekli mücadeleyle geçen Mandela'yı merkez alıyor. Güney Afrika'da, Mandela'nın henüz hapishanedeyken hükümetle temas kurduğu 1985 yılından başlayıp, bunu izleyen 10 yıllık zaman diliminde, iktidarın beyazların yönetiminden çoğunluk siyahların yönetimine barışçıl bir şekilde geçişini anlatıyor. John Carlin, hakkında çok şey yazılmış "Güney Afrika mucizesini” esas alarak, çok sayıda siyah ve beyaz karaktere ve onların hikâyelerine yer vererek kuruyor anlatısını. Siyah çoğunluğun intikam naraları atmak yerine Mandela'nın yolundan gidip dünyaya bilgelik dolu bir bağışlayıcılık dersi verdiği bir ülkeyi buluyorsunuz satır aralarında. Ve tabii ki bu hikâyenin başaktörü Mandela'nın nasıl bir politik deha olduğunu her adımda daha iyi kavrıyor ve onun insanların doğasındaki iyi meleği ortaya çıkarma yeteneğine hayran kalıyorsunuz. Şiddet dolu politik bir ortamda gerçek hayattaki kahramanların hayatını mercek altına alıyor olmasına rağmen, bir peri masalı algısı yaratan bu kitap aslında hissettirmeden politik ve gündelik hayata ilişkin dersler veriyor; kulağa küpe olacak deneyimler sunuyor. Tüm bunlar, Mandela'nın hayatı boyunca çabaladığı, uğruna acı çektiği her şeyi birleştiren bir spor olayı, 1995 Ragbi Dünya Kupası ekseninde sunuluyor okura. Kupa finalinde öyle bir maç oynanıyor ki, bu maç sporun dünyayı değiştirme ve insanları birleştirme gücüne iyi bir örnek olmakla kalmayıp, iç savaşa yol açacak bütün koşulların var olduğu bir ülkede, beyazlarla siyahları kalıcı bir barışın inşası için uzlaştırıyor da. ınsanların kafalarındaki bariyerler tek bir maçla yerle bir oluyor.
.

Film: Yenilmez – Invictus (2009)
.
Yönetmen : Clint Eastwood
Senaryo : Anthony Peckham
.
Oyuncular :  Matt Damon - Francois Pienaar, Morgan Freeman - Nelson Mandela, Scott Eastwood, Langley Kirkwood - George
.
Konu :
Film, Nelson Mandela’nın ülkesinde birliği ve beraberliği sağlamak için Güney Afrika futbol takımı kaptanıyla yaptığı işbirliğinin ilham verici hikayesini anlatıyor.

Yeni seçilen Nelson Mandela, milletinin ırk ve ekonomik nedenlerden dolayı ayrımcılığa uğradığını bilmektedir. Mandela sporun uluslararası dili sayesinde insanları birleştireceğine inandığı için, 1995 Dünya Kupası’nda inanılması güç bir çıkış yapan Güney Afrika futbol takımını destekler.
.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder