Sayfalar

Fareler ve İnsanlar – Of Mice and Men (1992)Kitap : Fareler ve İnsanlar
Yazar : John Steinbeck
Yayınevi : Sel Yayıncılık
Basım Tarihi : 2012
Sayfa Sayısı : 128
Boyutları : 14x20 cm
.
Kitap link : http://www.idefix.com/
.
Book: Of Mice and Men
Writer : John Steinbeck
Publisher : Penguin Classics
Publish Date : 1993
Dimensions : 8.4 x 5.8 x 0.7 inches
.
.
Konu:
Fareler ve İnsanlar, birbirine zıt karakterdeki iki mevsimlik tarım işçisinin, zeki George Milton ve onun güçlü kuvvetli ama akli dengesi bozuk yoldaşı Lennie Small'un öyküsünü anlatır. Küçük bir toprak satın alıp insanca bir hayat yaşamanın hayalini kuran bu ikilinin öyküsünde dostluk ve dayanışma duygusu önemli bir yer tutar. Steinbeck insanın insanla ilişkisini anlatmakla kalmaz insanın doğayla ve toplumla kurduğu ilişkileri de konu eder bu destansı romanında. Kitabın ismine ilham veren Robert Burns şiirindeki gibi; "En iyi planları farelerin ve insanların / Sıkça ters gider..."
(Tanıtım Bülteninden)
.

Film : Fareler ve İnsanlar – Of Mice and Men (1992)
.
Yönetmen : Gary Sinise
Senaryo: John Steinbeck, Horton Foote
.
Oyuncular : John Malkovich - Lennie Small, Gary Sinise - George Milton, Ray Walston – Candy, Casey Siemaszko – Curley, Sherilyn Fenn - Curley`nin eşi, Alexis Arquette – Whitt, Joe Morton – Crooks, Moira Harris - Kırmızı Giysili Kız, Mark Boone Junior - Otobüs Sürücüsü
.
Konu :
En iyi arkadaşlar Lennie ve George, Ekonomik kriz döneminde kendilerini California'da işsiz bulurlar. Buldukları işleri ise Lennie'nin çocuksu zihni nedeniyle kaybetmektedirler. Tyler Çiftliği'nde işe alındıklarında, patronun kötü yürekli oğlu Curley'nin sıkı disiplinine rağmen işlerinde başarılı olurlar. Ama dünyaları, Curley'nin mutsuz eşi Lennie'nin merhamet duygularına mağruz kaldığında paramparça olur. Artık George'un da merhamet duygularıyla bir karar vermesi gerekmektedir.
.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder