Sayfalar

Kevin Hakkında Konuşmalıyız – We Need to Talk About Kevin (2011)Kitap : Kevin Hakkında Konuşmalıyız
Yazar : Lionel Shriver
Yayınevi : Everest Yayınları
Basım Tarihi : 2008
Sayfa Sayısı : 495
Boyutları : 14x20 cm
.
Kitap link : http://www.idefix.com/
.
Book: We Need to Talk About Kevin
Writer : Lionel Shriver
Publisher : Harper Perennial
Publish Date : 2011
Pages: 432
Dimensions : 7.9 x 5.3 x 1.1 inches
.
.
Konu:
Sevgili Franklin,
Bu öğleden sonra neden tek bir önemsiz olay yüzünden sana yazma ihtiyacı duydum emin değilim. Ama ayrıldığımızdan beri en çok özlediğim şey, eve gelip gündüz yaşadığım hikâye türünden tuhaflıkları anlatmak galiba..."

17 yıl önce oğlu Kevin'ı dünyaya getirdiğinde, Eva kocasına böyle mektuplar yazacağını bilmiyordu. Çok istediği çocuğunun karşısına kötü bir şaka gibi çıkacağını, "yüce" annelik duygusunun ruhunu böyle kanatacağını...

Henüz on beş yaşındayken yedi okul arkadaşını, bir öğretmenini ve bir yemekhane çalışanını, incelikle planladığı bir katliamla öldüren Kevin, kendisiyle beraber annesini de bu karanlığa hapseder. Doğumundan beri oğluyla yıldızı bir türlü barışmayan Eva'yı» bu olaydan sonraki iki yıl boyunca korkunç bir soruyla karşı karşıya bırakır: Kevin'ın içindeki bu nefreti ve kötülüğü besleyen, onun intihara benzer bu korkunç saldırıyı gerçekleştirmesine yol açan şey Eva'nın kendi oğluna için için beslediği nefret midir?

Kevin Hakkında Konuşmalıyız, tüm dünyada büyük ilgiyle karşılandı, onlarca dile çevrildi ve 2005 yılında Lionel Shriver'a Orange Ödülü' nü kazandırdı.

"Kevin 1984 yılına doğru, tedirgin geri sayım sırasında doğmuştu. Hatırlarsın, 1984'ten ne kadar korkulurdu. George Orwell'ın keyfi bir biçimde konmuş başlığını ciddiye alanlarla alay etsem de bu rakamlar benim için gerçekten de bir despotluk dönemini getirdi. Perşembe, 1999'daydı; önceden dünyanın sonu olarak tartışılan yıl. Gerçekten de öyle olmadı mı? "
(Tanıtım Bülteninden)
.

Film : Kevin Hakkında Konuşmalıyız – We Need to Talk About Kevin (2011)
.
Yönetmen : Lynne Ramsay
Senaryo : Lynne Ramsay
.
Oyuncular : John C. Reilly – Franklin, Tilda Swinton – Eva, Ezra Miller – Kevin, Siobhan Fallon – Wanda, Ashley Gerasimovich – Celia, Leslie Lyles - Smash Lady, Lauren Fox - Dr. Goldblatt, Aaron Blakely, Ursula Parker – Lucy, Anthony Del Negro, Caitlin Kinnunen, Alex Manette - Colin
.
Konu :
Eva, Kevin'a hamile kaldığı gençlik yıllarında bütün kariyer planlarını ve hedeflerini bir kenara koyarak çocuğunu dünyaya getirmeye karar verir. Fakat annenin oğlu için hayatından yaptığı bu fedakarlık maalesef Kevin'in çocukluk yıllarından itibaren başlayarak hayatlarını ters yönde etkilemeye başlar. Kevin 15 yaşına geldiğindeyse lisedeki çete gruplarıyla takılmaya başlar ve hiç kimsenin hoş görmeyeceği olaylara karışır.
Eva oğlunun hatalarından dolayı derin sorumluluk ve suçluluk duyarak, nerede yanlış yaptığını sorgulamaya başlar. Bu arada Kevin'in ayrıldığı babası ile yeniden iletişime geçmek durumundadır... (http://www.beyazperde.com/ )
.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder