Sayfalar

Teneke Trampet – The Tin Drum (1979)Kitap : Teneke Trampet
Yazar : Günter Grass
Yayınevi : Akılçelen Kitaplar
Basım Tarihi : 2015
Sayfa Sayısı : 727
Boyutları : 13x21 cm
.
Kitap link : http://www.idefix.com/
.
Book: The Tin Drum
Writer : Günter Grass
Publisher : Mariner Books
Publish Date : 2010
Pages: 600
Dimensions : 5.3 x 1.1 x 8 inches
.
.
Konu: Ana meseleyi kâğıda dökmek için gerekli ve bir o kadar da lüzumsuz ayrıntıyı, maharetli ve sabırlı parmaklarıma ilham veren trampetim olmasaydı hatırlayamazdım. Hatta hastane bana günde üç dört saat teneke trampetimi konuşturma izini vermeseydi, ebeveynlerini bile tanıyamayan zavallı bir insan olurdum.

1900'lerin ilk yarısı. Almanya. Almanların, Polonyalıların ve diğer azınlıkların bir arada yaşadıkları bir kasaba: Danzig. Üç yaşına bastığı gün bir teneke trampet hediye edilen; çevresindeki erişkinlerin mutluluktan yoksun, karamsar, yalan ve suçla dolu, deyim yerindeyse acınası dünyasına katılmak yerine büyümemeyi "tercih eden" bir çocuk: Oskar Matzerath.

Teneke Trampet, savaş öncesinde Danzig'den savaş sonrasındaki Düsseldorf'a uzanıyor ve büyümeyi reddeden bir çocuktan bir akıl hastanesi sakinine dönüşen Oskar Matzerath'ın gözünden hem Orta Avrupa hem de Almanya'yı, hiç olmadığı kadar çıplak bir şekilde görmemizi sağlıyor. Grass'ın klasikleşmiş romanında Oskar'ın toplumsal yozlaşmayı, teneke trampetinin vuruşları ve camı parçalayan sesiyle protestosuna tanık olacaksınız.

1959 yılında yayınlanan ve acılarla dolu bir dönemin sert bir eleştirisi olarak değerlendirilen Teneke Trampet, Nobel ödüllü Günter Grass'ın en bilinen romanıdır ve dünya klasikleri arasındaki değişmez yerini çok önceleri almıştır.
(Tanıtım Bülteninden)
.

Film : Teneke Trampet – The Tin Drum (1979)
.
Yönetmen : Volker Schlöndorff
Senaryo: Jean-Claude Carrière , Günter Grass
.
Oyuncular : Mario Adorf - Alfred Matzerath, Angela Winkler - Agnes Matzerath, David Bennent - Oskar Matzerath, Daniel Olbrychski - Jan Bronski, Andréa Ferréol - Lina Greff
.
Konu :
O gün, büyüklerin dünyasını ve kendi geleceğimi düşünürken bir şeye karar verdim; artık büyümeyecektim ve üç yaşında, küçücük bir insan olarak kalacaktım?... Bu sözler filmin küçük kahramanı Oskar'a ait. II. Dünya Savaşı esnasında Almanya'da doğan ve büyüyen Oskar Metzertath kendisini çevreleyen vahşete karşı direnmek ve insanların yitirdiği aklını geri getirmek için büyümeyi keser ve bir trampet kuşanarak sürekli çalmaya başlar. Son derece yetenekli olan Oskar tiz sesiyle de istediği eşyayı kırabilmektedir ve her fırsatta bu becerisini büyüklerin aptallıklarını yüzlerine vurmak için kullanır. Her ne kadar oscar'ın konuş(a)madığı düşünülse de o aslında oyuncak teneke trampetiyle olağanüstü cümleler kurar, trampetinin kifayetsiz kaldığı anlarda ise meşhur çığlığını atar.
.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder