Sayfalar

Çit – Rabbit-Proof Fence (2002)


Kitap : Çit
Yazar : Doris Pilkington
Yayınevi : Nokta Yayınları
Basım Tarihi : 2003
Sayfa Sayısı : 160
Boyutları : 14x20 cm
.
Kitap link : http://www.idefix.com/
.
Book: Follow the Rabbit-Proof Fence
Writer : Doris Pilkington
Publisher : University of Queensland Press
Publish Date : 2013
Pages: 160
Dimensions : 7.7 x 5 x 0.4 inches
.
.
Konu: 1931 yılında Avustralya Hükümeti'nin isteği üzerine siyah Aborijin çocuklar ailelerinden alınarak, eğitim görme gerekçesiyle beyaz ailelerin yanına hizmetkâr olarak verilip, asimile edilmeye başlanır.
Bu asimile programında Aborijinler'in kendi dillerini konuşmaları yasaklanır. Aborijin olduklarını unutmaya, kültürel olarak birer "Beyaz" olmaya zorlanırlar.
Molly ve Molly'nin kuzinleri olan Daisy ve Gracia'yi görevliler zorla evlerinden alıp Monroo isimli yere götürürler.
Sefalet ve pislik içinde birer mahkûm hayatı yaşadıkları parmaklıklı pencerelerinden, buz gibi soğuk ve sert yataklarından nefret ederek kaderlerine boyun eğmeyip kamptan kaçmaya karar verirler.
Evin yolunu bulmak için tavşan geçirmeyen 2000 km'lik çiti takip ederler. Evlerine doğru bir ay sürecek zorlu bir yolculuk onları beklemektedir.
Yaklaşık 100 bin çocuğun ailelerinden koparılıp beyazların yanına verildiği program, Avustralya tarihinin kara lekelerinden biridir.
Avustralya Hükümeti, 1997 yılında bu ayrımcı uygulama yüzünden resmen Aborijinler'den özür diledi. (Tanıtım Bülteninden)
.

Film : Çit – Rabbit-Proof Fence (2002)
.
Yönetmen : Phillip Noyce
Senaryo : Christine Olsen , Doris Pilkington
.
Oyuncular : Everlyn Sampi - Molly Craig, Tianna Sansbury, Laura Monaghan - Gracie Fields, David Gulpilil – Moodoo, Ningali Lawford – Maud, Deborah Mailman – Mavis, Jason Clarke - Constable Riggs, Kenneth Branagh - A.O. Neville
.
Konu : erry Lane iki kızı ve sevgili eşiyle mutlu bir hayat sürdüren bir aile babasıdır. Bir gün arabaları trafikte sıkıştığında her zamankinden farklı olarak yolunda gitmeyen bir şeylerin olduğunu fark ederler. Tehlike hızla yaklaşmaktadır… Ailesini güvenli bir bölgeye yerleştiren Gerry, ikiye ayrılan dünyayı kurtarmak için zamana karşı yarışacaktır.
.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder