Sayfalar

Pastoral Amerika– American Pastoral (2016)


Kitap : Pastoral Amerika
Yazar : Philip Roth
Yayınevi : Ayrıntı Yayınları
Basım Tarihi : 2008
Sayfa Sayısı : 384
.
Kitap link : http://www.idefix.com/
.
Book: American Pastoral
Writer : Philip Roth
Publisher : Vintage
Publish Date : 1998
Pages: 423
Dimensions : 5.2 x 0.9 x 8 inches
.
.
Konu: Philip Roth Pastoral Amerika'da 20. yüzyılın en ihtilaflı ve patlamaya hazır dönemini,60'lı yılları teşhir masasına yatırıyor. Başka romanlarında da karşılaştığımız edebi alter egosu, yazar Nathan Zuckerman, bu kez de lise yıllarından tanıdığı, 'Sarıkafa' lakaplı beysbol yıldızı Seymour Levov'un bir portresini çiziyor. Öyküyü, Seymour'un kardeşi Jerry'nin anlattıklarına, bir iki gazete küpürüne ve Sarıkafa'yla iki kısa karşılaşmasında konuştuklarına dayanarak kaleme alıyor.
Lise yıllarının efsanevi sporcusu, genç yaşlı herkesin idolü, 'Sarıkafa' Seymour Levov, müreffeh ve utkulu savaş sonrası Amerikası'nda ergenliğe erişmiştir. Babasının kurduğu fabrikanın yönetimini üstlenen, New Jersey Güzeli'yle evlenen Seymour varlıklı, çalışkan, sorumluluk sahibi bir işadamı ve iyi bir aile babasıdır. Ancak talih bir noktadan sonra yüzüne gülmekten vazgeçecektir. Seymour yaşlanırken, Amerika da çılgınlaşır ve ülke çalkantılı 60'lı yıllarda adeta cinnet geçirirken, o da sevdiği her şeyi yitirir.
Tarih Sarıkafa'nın ailesini kaçınılmaz olarak hâkimiyeti altına alır: Kızı Vietnam Savaşı'nı 'protesto' etmek için yaşadıkları bölgedeki postaneyi bombalayıp, yoldan geçen birinin ölümüne neden olurken, masum bir insanı öldürmekle kalmamış, kendisine tapan babasıyla arasındaki bağları da dinamitlemiştir. Sarıkafa'nın hayatında artık mutluluğa ya da manevi tutarlılığa ilişkin hiçbir umut kalmayacaktır. Kızını bu davranışa iten nedenleri sorgulamasıyla, İkinci Dünya Savaşı sonrası yıllarda Amerika'nın siyasal ve sosyal bir panoraması çizilir. Romanda anlatılan olaylar, kamuoyunun Watergate skandalıyla çalkalandığı 1974 yılına kadar uzanır (Tanıtım Bülteninden)
.

Film : Pastoral Amerika– American Pastoral (2016)
.
Yönetmen : Ewan McGregor
Senaryo : John Romano
.
Oyuncular : Jennifer Connelly – Dawn, Dakota Fanning - Merry Levov, Uzo Aduba – Vicky, Ewan McGregor - Seymour 'Swede' Levov, Molly Parker - Dr. Sheila Smith, Rupert Evans - Jerry Levov, David Strathairn - Nathan Zuckerman, David Whalen, Emily Peachey, Mark Hildreth     , Valorie Curry - Rita Cohen, Peter Riegert - Lou Levov, Julia Silverman - Sylvia Levov, Hannah Nordberg - Merry Levov (age 12), Ocean James - Merry Levov (age 8)
.
Konu : 1960’ların toplumsal ve siyasal çalkantılarıyla dağılan “mükemmel” bir Amerikan ailesini odağına alıyor. Film, başarı merdivenini tırmanıp saygınlık kazanan Seymour Levov ve gözbebeği ailesini yıllar boyu takip ederken Vietnam’dan 1968 olaylarına ve Watergate’e ABD tarihine de tanıklık ediyor.
.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder