Sayfalar

Kayıp Şey – The Lost Thing (2010)


Kitap : Kayıp Şey
Yazar : Shaun Tan
Yayınevi : İthaki Yayınları
Basım Tarihi : 2012
Sayfa Sayısı : 32
.
Kitap link : http://www.idefix.com/
.
Book: The Lost Thing
Writer : Shaun Tan
Publisher : Lothian Children's Books
Publish Date : 2010
Pages: 32
Dimensions : 9.2 x 0.2 x 12.2 inches
.
.
Konu: Bir gün isimsiz bir çocuk sahilde şişe kapağı toplarken tuhaf görünüşlü bir yaratıkla karşılaşır. Çocuk gündelik hayatta kimsenin önemsemediği ve hattâ farkına bile varmadığı bu 'kayıp' yaratığın nereye ait olduğunu bulmaya çalışır... (Tanıtım Bülteninden)
.
Film : Kayıp Şey – The Lost Thing (2010)
.
Yönetmen : Andrew Ruhemann, Shaun Tan
Senaryo : Shaun Tan
.
Konu : Bir gün bir çocuk sahilde yürürken kimsenin fark etmediği, sadece kendinin farkına vardığı bir ''kayıp şey'' bulur. Bu esrarengiz ''kayıp şey'' ile çok iyi arkadaş olan çocuk, ona bir yuva bulmak isteyecektir fakat bu o kadar kolay olmayacaktır. ''kayıp şey'' i önce arkadaşı Pete'in evine götürür çünkü Pete'in hemen hemen her şey hakkında bir bildiği vardır. Pete, ''kayıp şey'' in tam olarak ne olduğunu anlayamasa da ''süper'' diye karşılar ve ''bütün fiziksel bulguların dikkatli gözlemler, hassas ölçümler ve kontrollü deneylerle tanımlanabildiğini'' söyler. Pete, bütün bunları yapmasına rağmen ''kayıp şey'' in herhangi bir yerden geldiğini düşünmüyordu. Herhangi bir yere ait olabileceğini de. Sonunda sadece omuzlarını sallar ve
''Hayatta bazı şeyler öyledir. Sadece öylece kayıptırlar.'' der. Çocuk için ''kayıp şey'' i ev götürmekten başka yapacak bir şey yoktu.

Evinde de ailesinin rahatsız olmasının ardından en azından ne yapacağına karar verene kadar ''kayıp şey'' i ardiyede saklamaya karar verir. ''kayıp şey'' orada mutlu görünüyordu ama onu sonsuza kadar ardiyede tutamazdı. Annesi veya babası eninde sonunda, çekiç falan almaya geldiğinde fark edecekti... (http://www.oscarfavorite.com/)
.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder