Sayfalar

Lale Çılgınlığı – Tulip Fever (2017)


Kitap : Lale Çılgınlığı
Yazar : Deborah Moggach
Yayınevi : EVEREST YAYINLARI
Basım Tarihi : 2001
Sayfa Sayısı : 261
Boyutları : 13.5x19.5 cm
.
.
Book: Tulip Fever
Writer : Deborah Moggach
Publisher : Dial Press Trade Paperback
Publish Date : 2001
Pages: 288
Dimensions : 0.8 x 5 x 8.3 inches
.
.
Konu: On yedinci yüzyılda Amsterdam. Şehir tam bir lâle çılgınlığına kapılmış; gücü ve aklı yeten herkes, en iyileri Amiral isimleriyle anılan lâle soğanlarının ve kısa yoldan kazanılacak servetlerin peşinde...

Denizaşırı ticaret yapan zengin ve yaşlı bir tüccar olan Cornelis, genç karısını ve statüsünü ölümsüzleştirmek üzere tuvale aktarmak isteğiyle, yetenekli bir genç ressamla anlaşır. Güzel şeylerin koleksiyonunu yapmaya bayılan Cornelis, ressama poz verirken etrafını başarılarının simgeleriyle ve tabii genç karısı Sophia'yla süsler. Oyunda evin hizmetçisi Maria ile onun sevgilisi Willem de vardır, ama onlar bu resim içinnde yer almazlar; her zamanki gibi böylesi karmaşık ilişkilerin vazgeçilmez yardımcı oyuncularıdır onlar.

Ne var ki, portre ilerledikçe genç kadın ile ressam arasında bir aşk filizlenmeye başlar. Ve hemen tutkular, arzular ve düşler devreye girer. Ne de olsa aşkın kendisi de bir çılgınlıktır. Delice istekler ansızın akıl almaz bir plana dönüşür ve bir gemi yolculuğuyla sonuçlanması tasarlanan riskler göze alınır. Tabii her kumar, bağrında hem günahı, hem sevinci hem de trajik sonları taşımaktadır... (Tanıtım Bülteninden)
.
Film : Lale Çılgınlığı – Tulip Fever (2017)
.
Yönetmen : Justin Chadwick
Senaryo : Deborah Moggach , Tom Stoppard
.
Oyuncular : Alicia Vikander – Sophia, Cara Delevingne – Henrietta, Christoph Waltz - Cornelis Sandvoort, Tom Hollander - Dr. Sorgh, Dane DeHaan - Jan Van Loos, Julian Seager – Reveller, Douglas Hodge - Johan De Bye, Daisy Lowe – Carolijn, Sebastian Armesto - Eduart Asmus, Richard Reid, Michael Nardone , Kevin McKidd, Zach Galifianakis      , David Harewood, Holliday Grainger – Henrietta, Judi Dench - The Abbess of St. Ursula, Alexander Gillison - Boat Driver, Sayed Kassem - The Turkish Merchant, David Georgiou - The Turkish Merchant, Jack O'Connell, Matthew Morrison – Mattheus, Anastasia Hille - Mrs. Mitjins, Laura Hydari – Prostitute, Joanna Scanlan - Mrs. Overvalt, Miltos Yerolemou  
.
Konu : 17. yüzyıl Amsterdam'ın Lale Devri döneminde; bir ressam, genç bir evli kadın portresini çizmeye çalışırken ona aşık olur.
.       

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder