Sayfalar

Yazgı (2001)


Kitap : Yabancı
Yazar : Albert Camus
Yayınevi : Can Yayınları
Basım Tarihi : 2012
Sayfa Sayısı : 119
Boyutları : 14x21cm
.
Kitap link : http://www.idefix.com/
.
Book: The Stranger
Writer : Albert Camus
Publisher : Vintage
Publish Date : 1989
Page : 123
Dimensions : 8 x 5.1 x 0.4 inches
.
.
Konu:
"Albert Camus"nün ( 1913-1960) en tanınmış, en çok yabancı dile çevrilmiş, en çok incelenmiş ve hala en çok satan kitaplar arasında yer alan "Yabancı", aynı zamanda yazarın en gizemli yapıtı. Ölümün egemen olduğu bir "varlık"ın en anlamsız olgularını saçma bir düzensizlik içinde yaşayan bu romanın başkişisi "Meursault", bir simge kahraman değildir, "adı" olmayan bir "Yabancı"dır; bu eksik kimlik, gerçeklikten algıladığı şeyi yapılandıramayan, yeniden örgütleyemeyen, ama gerçekliğin yankılarını yakalamaya çalışan bir boş bilincin imgesidir. Onun kayıtsızlığı ve edilgenliği, işte bu boş bilincin ürünüdür. Yabancı, büyüleyici gücünü, içinde barındırdığı trajedi duygusuna borçlu: Bir türlü ele geçirilemeyen anlamın sürekli aranması, bilinç ile toplumsal dünya arasındaki çatışma... Camus'yle buluşanların hiçbiri, onunla karşılaşınca hayal kırıklığına uğramamıştır. "Mutluluk, bir yerde ve her yerde hiçbir şey beklemeden dünyayı, insanları sevmektir," der Camus. Giderek daha çok sevilen bir yazar olması, onun bu sevgisinin yansımasından başka bir şey değildir.(Arka Kapak)
.
Film : Yazgı (2001)
.
Yönetmen : Zeki Demirkubuz
Senaryo : Zeki Demirkubuz
.
Oyuncular : Zeynep Tokuş – Sinem, Serdar Orçin – Musa, Engin Günaydın – Necati, Demir Karahan – Naim, Erol Babaoğlu – Avukat, Emrah Elçiboğa – Polis, Şehsuvar Aktaş – Savcı, Nazan Kırılmış - Patronun Kızı, Feridun Koç – Yavuz
.
Konu :
Yaşamın boş ve saçma olduğuna inanıp, herşeyin aynı kapıya çıktığını düşünen Musa kendini olayların akışına bırakmış gitmektedir. Annesi ölür aldırmaz. Onu sevdiği halde sevinç bile duyar bu ölümden. Hoşlanmadığı bir kızla sırf o istiyor diye evlenir. Ancak yine iradesizce verdiği bu karar, kaderin bile güç ve iradeler tarafından yazıldığı bir dünyanın eşiğine getirip bırakır onu. Sonunda Musa iki çocuğun ve bir annenin katledilmesinden sorumlu tutulmaktadır.
.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder