Sayfalar

Kızıl Leke - The Scarlet Letter (1995)Kitap : Kızıl Damga
Yazar : Nathaniel Hawthorne
Yayınevi : Bilge Kültür Sanat
Basım Tarihi : 2008
Sayfa Sayısı : 264
Boyutları : 14x22 cm
.
Kitap link : http://www.idefix.com/
.
Book: The Scarlet Letter
Writer : Nathaniel Hawthorne
Publisher : Dover Publications
Publish Date : 2009
Pages: 272
Dimensions : 5.2 x 0.7 x 8.2 inches
.
.
Konu:
Tutkulu bir genç kadın, onun korkak âşığı ve intikam ateşiyle yanıp tutuşan ihtiyar kocası... Bunlar 17. yüzyıl Boston'unun katı, geleneklerle örülü dünyasında vuku bulan, tutkuyla geleneklerin çatıştığı bir trajedinin başkahramanları. Evli bir kadın olan Hester Prynne işlediği zina suçunun cezası olarak, üzerinde ahlakî düşkünlüğünü simgeleyen kızıl bir harf taşımak zorunda bırakılır; bir anlamda, içinde yaşadığı toplumun değer yargılarını hiçe saydığı için 'öteki' olarak damgalanır. Yaşadığı bu trajedi ile sahip olduğu gücün farkına varan Hester bu gücü ve duruşu ile doğmakta olan modern Amerikan kadın kahramanının müjdecisidir.O günahıyla tek başına yüzleşirken adlarını açıklamaya yanaşmadığı korkak ve ikiyüzlü âşığı ile intikam hırsının çılgına çevirdiği kocası suçluluk, pişmanlık, intikam duyguları ile kendilerini bekleyen çarpıcı ve hazin sonu kendi elleriyle hazırlarlar.

Yorumlar: Henry James'in Amerikan edebiyatında şimdiye dek ortaya konan yaratıcı yazılı eserler arasında en iyisi olarak nitelendirdiği Kızıl Damga, insanoğlunun suç, günah ve gururla giriştiği sonu gelmez mücadelesini ortaya koyan bir başyapıt; Nathaniel Hawthorne da Amerikan'ın püriten mirasından evrensel bir klasik yaratmayı başaran ilk Amerikalı yazardır....(Kitabın İçinden)
.
Film : Kızıl Leke - The Scarlet Letter (1995)
.
Yönetmen : Roland Joffé
Senaryo : Douglas Day Stewart
.
Oyuncular : Demi Moore - Hester Prynne, Gary Oldman - Arthur Dimmesdale, Robert Duvall - Roger Chillingworth, Robert Prosky - Horace Stonehall, Roy Dotrice - Thomas Cheever, Joan Plowright - Harriet Hibbons
.
Konu :
Genç bir kadın bir kasabaya gelir, kocası gelene kadar yanlız yaşar fakat kasabanın papazı ile aralarında cekim olur ve ilişkileri başlar. Genç kadın kocasının ölüm haberini alır fakat hamile olduğunu da öğrenir. Kasaba halkı bu durumu öğrenir ve çocuğun kimden olduğunu söylemediği için dışlanan kadına 'A' harfi damgası vurulur. Fakat öldüğü sandığı kocası geri gelir ve olaylar karmaşık bir hal alır.
.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder