Sayfalar

Sineklerin Tanrısı_Lord Of The Flies (1963/1990)

Kitap : Sineklerin Tanrısı
Yazar : William Golding
Yayınevi : İş Bankası Kültür Yayınları
Basım Tarihi : 2011
Sayfa Sayısı : 261
Boyutları : 13x20cm
.
Kitap link : http://www.idefix.com/
.
Book: Lord of The Flies
Writer : William Golding
Publisher : Penguin
Publish Date : 1999
Page : 192
Dimensions : 8.4 x 5.6 x 0.6 inches
.
.
Konu:
"Sineklerin Tanrısı başlangıçta, ıssız bir adaya düşen çocukların serüvenlerini anlatan, küçükler için yazılmış bir öykü, R.M. Ballantyne'ın Mercan Adası'nın çağdaş bir uygulaması sanılabilir. Hatta Golding, kendine özgü buruk alaycılıkla, okuyucunun bu sanısını pekiştirmek istercesine, Sineklerin Tanrısı'nın başlıca iki kişisine Mercan Adası'ndaki çocuklardan aldığı Ralph ve Jack adlarını verir. Mercan Adası'nda Ballantyne, oldukça duygusal ve biraz da bön bir iyimserlikle, gemileri battıktan sonra Pasifik Okyanusu'nda ıssız bir adaya sığınan üç İngiliz gencinin, Büyük Britanya uygarlığının oldukça başarılı bir küçük örneğini nasıl yeniden kurduklarını anlatır. Golding'in Sineklerin Tanrısı'nda da bir mercan adası ve İngiliz çocuklar vardır. Ama altı ile on iki yaş arasında olan bu çocuklar, gelecekteki atom savaşı sırasında, güvenilir bir yere götürülmek üzere bindikleri uçak bir saldırıya uğradığı için bu mercan adasına düşmüşlerdir. Ve bu mercan adasında olup bitenler, Ballantyne'ın romanında olup bitenlere hiç mi hiç benzememektedir...(Tanıtım Bülteninden)
.
Film : Sineklerin Tanrısı_Lord Of The Flies (1963)
.
Yönetmen : Peter Brook
Senaryo : William Golding, Peter Brook
.
Oyuncular : David Brunjes, Hugh Edwards, James Aubrey, Kent Fletcher, Nicholas Hammond, Peter Davy, Roger Allan, Roger Elwin, Tom Gaman, Tom Chapin
.
.
Konu:
Bir yetişkinin hayatta kalmadığı bir uçak kazası sonrasında ıssız bir adaya düşen bir grup küçük çocuk, kendi küçük topluluklarıyla hayatta kalma savaşı verirler. Fakat çocuklar ister istemez iki gruba ayrılmışlardır: Ralph’ın başında olduğu bir grup sığınak yapmak ve yiyecek toplamak isterken, Jack’in grubu eğlenmek ve avlanmak isterler.

Bu grup ayrılığı Ralph ve Jack arasında acı bir rekabeti başlatır. Aralarında gelişen bu düşmanlık da sonunda onları kanlı ve korkutucu bir noktaya getirir.

William Golding’in Nobel ödüllü romanından uyarlanan bu film medeniyet ve ilkellik arasındaki ayrımı ortaya koyuyor.
.
Film : Sineklerin Tanrısı_Lord Of The Flies (1990)
.
Yönetmen : Harry Hook
Senaryo : William Golding, Sara Schiff
.
Oyuncular : James Badge Dale, Andrew Taft, Angus Burgin, Bill Schoppert, Bob Peck, Braden Macdonald, Brian Matthews, Brian Jacobs, Charlie Newmark, Chuck Bell, Danuel Pipoly, David Weinstein, Edward Taft, Everado Elizondo, Gary Rule, Gordon Elder, James Hamm, Judson Mccune, Martin Zentz, Michael Greene, Robert Shea, Shawn Skie, Terry Wells, Vincent Amabile, Zane Rockenbaugh
.
Konu :
Okyanus üzerinde iken uçakları kaza yapan otuz kadar Amerikan askeri okul öğrencisi yakınlardaki ıssız bir tropikal adaya çıkarlar. Kazadan hiçbir erişkin sağ kurtulamamıştır. Yetişkinlerin dolayısı ile baskının ve kuralların olmadığı bir dünya üstelik de bir mercan adasının cenneti andıran ortamı ile birleşince çocuklara başlarda çok güzel gelir. Kendilerine göre bir düzen kurup oyunlar oynayıp avlanırlar. Ancak aradan zaman geçtikçe oluşan rekabet, korku ve güvensizlik bu bir bakıma demokratik düzeni terkedip kabile düzenine geçmelerine ve bunun sonucunda da gitgide vahşileşip korkunç bir kişiliğe bürünmelerine yol açar. Kaçınılmaz olarak da kamplaşma başlar. Bir grup çocuk uygarlığı temsil eden akılcı ve karizmatik Ralphın liderliğini kabul ederken,diğer bir grup da ilkelliğin temsilcisi olan Jackin peşinden giderek kampı terkederler. Jack çevresindekileri bilinmeyen le korkutarak kendine bağlamış ve kontrol altında tutmaktadır (dinlerin metaforu). Jack ve etrafındakiler avlanırlar, çiğ et yerler ve bunun sonucunda gittikçe daha da vahşileşirler. Ralphın kampına baskınlar düzenleyip işi cinayet işlemeye kadar vardırırlar.
.


idefix Satış Ortağı


  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder