Sayfalar

Uçurtma Avcısı _ The Kite Runner (2007)

Kitap : Uçurtma Avcısı
Yazar : Khaled Hosseini
Yayınevi : Everest Yayınları
Basım Tarihi : 2011
Sayfa Sayısı : 375
Boyutları : 14x20cm
.
Kitap link : http://www.idefix.com/
.
Book: The Kite Runner
Writer : Khaled Hosseini
Publisher : Riverhead Trade
Publish Date : 2004
Page : 400
Dimensions : 7.9 x 5.1 x 1.2 inches
.
.
Konu:
Emir ve Hasan, Kabil'de monarşinin son yıllarında birlikte büyüyen iki çocuk... Aynı evde büyüyüp, aynı sütanneyi paylaşmalarına rağmen Emir'le Hasan'ın dünyaları arasında uçurumlar vardır: Emir, ünlü ve zengin bir işadamının, Hasan ise onun hizmetkârının oğludur. Üstelik Hasan, orada pek sevilmeyen bir etnik azınlığa, Hazaralara mensuptur.
Çocukların birbirleriyle kesişen yaşamları ve kaderleri, çevrelerindeki dünyanın trajedisini yansıtır. Sovyetler işgali sırasında Emir ve babası ülkeyi terk edip California'ya giderler. Emir böylece geçmişinden kaçtığını düşünür. Her şeye rağmen arkasında bıraktığı Hasan'ın hatırasından kopamaz.

Uçurtma Avcısı arkadaşlık, ihanet ve sadakatin bedeline ilişkin bir roman. Babalar ve oğullar, babaların oğullarına etkileri, sevgileri, fedakârlıkları ve yalanları... Daha önce hiçbir romanda anlatılmamış bir tarihin perde arkasını yansıtan Uçurtma Avcısı, zengin bir kültüre ve güzelliğe sahip toprakların yok edilişini aşama aşama gözler önüne seriyor.

Uçurtma Avcısı'nda anlatılan olağanüstü bir dostluk. Bir insanın diğerini ne kadar sevebileceğinin su gibi akıp giden öyküsü...(Tanıtım Bülteninden)
.
Film : Uçurtma Avcısı _ The Kite Runner (2007)
.
Yönetmen : Marc Forster
Senaryo : David Benioff
.
Oyuncular : Khalid Abdalla – Amir, Ehsan Aman – Saraya, Vsevolod Bardashev, Homayon Ershadi – Baba, Atossa Leoni – Soraya, Shaun Toub - Rahim Khan, Zekeria Ebrahimi, Ahmad Khan Mahmoodzada, Homayoun Ershadi – Baba, Nabi Tanha – Ali, Elham Ehsas, Bahram Ehsas – Wali, Tamim Nawabi – Kamal, Mohamad Nabi Attai, Mir Mahmood Shah Hashimi, Mohamad Nadir Sarwari, Mustafa Haidari
.
Konu :
Uzun yıllardır Kaliforniya’da yaşayan Amir adlı bir Afgan göçmeninin, çocukluk arkadaşı Hasan’ın oğlunun başının dertte olduğunu öğrendikten sonra ona yardımcı olmak için Taliban yönetiminin kontrolündeki anavatanına geri dönüşünün çarpıcı öyküsü anlatılır.
Kaliforniya’da yaşayan Amir, Afganistan’a Taliban rejiminin hakim olmasından sonra Amerika’ya göç eden Kabil’li zengin bir tüccar ailenin oğludur. Kabil’de geçen çocukluk yılları sırasında evin hizmetçisinin oğlu Hasan ile çok sağlam dostluk bağları kurmuştur. Ancak bir uçurtma yarışı sırasında Hasan’ın başına gelen olayda ona yardım edebileceği halde ona sırtını dönerek en sevdiği arkadaşına ihanet etmiştir. Aradan geçen uzun yıllar boyunca bu ihaneti ve suçluluk duygusu hiç aklından çıkmaz. Yıllar sonra Hasan ve karısının Taliban tarafından öldürüldüğü haberini alır. Bunun üzerine bir zamanlar ihanet ettiği çocukluk arkadaşının başı dertte olan oğlunu bulmak ve onun hayatını kurtarmak için Taliban yönetiminin kontrolündeki Afganistan’a geri döner.
.


idefix Satış Ortağı


  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder