Sayfalar

Jurassic Park (1993)Kitap : Jurassic Park
Yazar : Michael Crichton
Yayınevi : İnkilap Kitabevi
Basım Tarihi : 1993
Sayfa Sayısı : 509
Boyutları : 13,5x19,5 cm
.
.
Book: Jurassic Park
Writer : Michael Crichton
Publisher : Ballantine Books
Publish Date : 1993
Pages:
Dimensions : 8.4 x 5.8 x 0.7 inches
.
.
Konu:

''John Hammond'un rüyası günümüzden.250 milyon yıl önce ortaya çıkan, 165 milyon yıl hüküm süren ve tam olarak bilinmeyen nedenlerle, 65 milyon yıl önce nesilleri tükenen dinozorları yeniden yaratmaktı. Bu plânını gerçekleştirebilmek için bütün servetini harcamaya hazırdı. 1990 baharında Güney Afrika'daki bir madende, bir parça kehribarın içinde, tarih öncesinde dinozorların kanıyla beslenen bir sivrisineğin fosilinin bulunması Hammond'un rüyasını gerçeğe dönüştürdü. Genetik mühendisleri sivrisineğin emdiği kandaki DNA molekülünden dinozorları yeniden yaratmayı başardı... Issız bir ada bu iş için en uygun mekândı... Bir hafta sonu, yaratılan canavarların bulunduğu park insanların ziyaretine açıldı... Ama beklenmedik bir anda kontrolden çıkan dinozorlar ortalığa dehşet saçtı... Macera kâbusa dönüştü. (Arka Kapak)
.

Film : Jurassic Park (1993)
.
Yönetmen : Steven Spielberg
Senaryo : David Koepp, Michael Crichton
.
Oyuncular : Sam Neill - Dr. Alan Grant, Laura Dern - Dr. Ellie Sattler, Jeff Goldblum - Dr. Ian Malcolm, Richard Attenborough - John Hammond, Martin Ferrero - Donald Gennaro, Samuel L. Jackson - Ray Arnold, B.D. Wong - Henry Wu, Wayne Knight - Dennis Nedry, Gerald R. Molen - Gerry Harding, Miguel Sandoval - Juanito Rostagno, Dean Cundey - Mate
.
Konu :
Mağaralarda yapılan kazı çalışmaları sonucunda dinozorların yaşadığı tarih öncesi çağa ait bazı sivrisinek fosilleri bulunur. Milyarder John Hammond öncülüğündeki bilim adamları, son derece ilginç ve karmaşık testler deneyerek bu sivrisinek fosillerindeki kan örneklerini almayı başarırlar. Dinozorların DNA zinciri bir Afrika kurbağasıyla birleştirilerek 65 milyon yıl önce yaşamış bu korkunç yaratıklar yeniden yaratılır. Hammond, hükümetten kiraladığı bir adada klonladıkları bu vahşi hayvanlar için elektrikli tellerle çevrili bir hayvanat bahçesi kurmuştur. İhtiyar Hammond, bir hafta sonunda Doktor Allen gibi bazı işinde uzman bilim adamlarını Jurassic Park adını verdiği bu hayvanat bahçesini test ettirmek için adaya getirir. Ancak embriyolarını ele geçirmek isteyen biri, güvenlik sistemini devre dışı bırakınca serbest kalan dinozorlar adada dehşet saçmaya başlar.
.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder