Sayfalar

Kızıl Darı Tarlaları – Red Sorghum (Hong Gao Liang) (1987)Kitap : Kızıl Darı Tarlaları
Yazar : Mo Yan
Yayınevi : Can Yayınları
Basım Tarihi : 2013
Sayfa Sayısı : 528
Boyutları : 14x20 cm
.
Kitap link : http://www.idefix.com/
.
Book: Red Sorghum
Writer : Mo Yan
Publisher : Penguin Books
Publish Date : 1994
Pages: 368
Dimensions : 7.6 x 4.9 x 0.5 inches
.
.
Konu:
Çin'in Nobel ödüllü yazarı Mo Yan'ın Kızıl Darı Tarlaları, Shandong ailesinden üç kuşağın, 1923-1976 yılları arasındaki öyküsünü aktaran bir roman. Yazar, bir mücevher güzelliğindeki doğa manzaraları fonuna yerleştirdiği ve kronolojik sıra gütmeden kurguladığı romanda, Japon istilasına karşı verilen Direniş Savaşı, Çinlilerin birbirleriyle çatışmaları, Komünist Devrim, Kültür Devrimi gibi Çin tarihindeki önemli halk hareketlerini ve bütün bu yıllar içindeki tutkulu aşkları anlatıyor.
Çin sinemasının önde gelen yönetmenlerinden Yimou Zhang'ın beyaz perdeye aktardığı Kızıl Darı Tarlaları, tarihsel bir anlatımla kara mizahı ustalıkla kaynaştırıyor. Roman, geçmişle bugün, ölüyle diri, iyiyle kötü arasında belirgin bir ayrım yapılmadan sürüyor.

Nobel ödül töreninde konuşan Per Wästberg'in dediği gibi, Mo Yan, bireyi kimliksiz insan yığınlarından çekip ortaya çıkaran; alaycı ve iğneleyici bir üslupla tarihe, tarihî çarpıtmalara, yoksunluklara ve siyasal riyakârlıklara karşı çıkan bir yazar. (Tanıtım Bülteninden)
.

Film : Kızıl Darı Tarlaları – Red Sorghum (Hong Gao Liang) (1987)
.
Yönetmen : Yimou Zhang
Senaryo : Jianyu Chen ,  Yan Mo ,  Wei Zhu
.
Oyuncular : Gong Li,  Yimou Zhang,  Wen Jiang,  Rujun Ten,  Liu Jia
.
Konu :
1920'li yıllarda Kuzeybatı Çin kırsalının sakin yaşamını hareketlendiren en önemli etken düğünler, hasat bayramları ve eşkiyalardır. Görünmeyen bir anlatıcı Büyükanne ve Büyükbaba’sının yaşamından kesitler anlatmaya başlar.
.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder